Czcionka:

A+A-

Kontrast:

Prawo autorskie

           PRAWO AUTORSKIE           

          Co to jest prawo autorskie?        

Czy zdarzyło Ci się kiedyś, że zrobiłeś zdjęcie zachodu słońca podczas spaceru, narysowałeś rysunek, napisałeś zadanie, a potem ktoś inny zabrał Ci je i następnie wszystkim powiedział, że to jego praca i otrzymał za to szóstkę? Jak czułeś się w tym momencie, przecież ktoś ukradł Twoją pracę i przypisał sobie! Niesprawiedliwe  - prawda? Ale przecież nie powinno nas to denerwować, ponieważ sami bardzo często tak robimy. Oburzasz się, że przecież nikomu nic nie zabrałeś. Czy na pewno? Każdego dnia przeglądamy w Internecie tysiące stron, każda z nich zawiera informacje, które ktoś tam zamieścił, może być to informacja tekstowa, może być to muzyka, może to być obrazek, zdjęcie, które ktoś sam wykonał następnie zamieścił w Internecie. Zdjęcie,  obrazek, laurka – to wszystko, są to dzieła Twojego umysłu i Twoich rąk, to Ty jesteś ich twórcą. Każdy twórca nabywa swoje prawa autorskie w momencie, w którym wykona swoje dzieło i według zasady, wcale nie musi być one dokończone.

Definicja mówi, że prawo autorskie jest to „zbiór przepisów zajmujących się każdym przejawem działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażania.” Prawa autorskie kojarzą nam się w praktyce z pozyskiwaniem pewnych korzyści materialnych, np. autor który sprzeda swoje prawa autorskie do  książki, otrzymuje od wydawnictwa pieniądze za to, że książka zostaje wydrukowana w wielu egzemplarzach. Aby zostać twórcą nie trzeba być artystą, który ukończył studia. Każdy z nas może zostać „twórcą”. W Polsce prawo, które chroni autorów zapisane zostało w ustawie z dnia 4 lutego 1994 roku.

Linki do krótkich filmów na kanale You Tube, które poszerzają naszą wiedzę na ten temat:

https://www.youtube.com/watch?v=ouQowkWRlmA

https://www.youtube.com/watch?v=JIQgsWXU2_8

https://www.youtube.com/watch?v=ljLjvDd40-k

Data dodania: 2021-10-13 23:38:02
Data edycji: 2022-05-03 21:27:13
Ilość wyświetleń: 163

Tylko orły szybują nad graniami i nie lękają się przepaści, wichrów i burz. Musicie mieć w sobie coś z orłów! – serce orle i wzrok orli ku przyszłości. Musicie ducha hartować i wznosić, aby móc jak orły przelatywać nad graniami w przyszłość naszej Ojczyzny.

Kardynał Stefan Wyszyński
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook