29 września 2023 r. DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

29 września ( w piątek),  nasza szkoła włączyła się w obchody Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania. Wszystkie klasy rozpoczynały każdą lekcję od czytania na głos wybranej książki przez 5 minut. Czasu pilnował wybrany przez klasę „strażnik czytania”, którego zadaniem było również przypominanie nauczycielom, jaką książkę dzisiaj czyta jego klasa. Czytaliśmy na wszystkich lekcjach, na w-fie także! i bardzo nam się to podobało!

Wybrano do dzisiejszego czytania m.in. tytuły: klasa 8 „Klasa pani Czajki”, kl. 7 „Opowieści z Narnii. Książę Kaspian”, kl. 6b „ Magiczne drzewo. Czerwone krzesło”, kl. 6 a „Wrota czasu”, Kl. 5 b "Harry Potter i kamień filozoficzny",  Kl. 5 a „ Ania z Zielonego Wzgórza”, kl. 4 „Zapiski wrednego kota”.

Podsumowaniem tego dnia było spotkanie na górnym korytarzu. Mogliśmy wówczas posłuchać jak czytają dla nas na głos  fragmenty książek, pani dyrektor Katarzyna Olędzka oraz pani bibliotekarka Marzena Jędrzejewska. Dowiedzieliśmy się również  wielu ciekawych informacji na temat wartości czytania w życiu każdego człowieka np.  że kiedy zbadano człowieka tomografem komputerowym, to okazało się, że poszczególne obszary mózgu rozświetlają się kiedy czytał.

Na zakończenie każda klasa wytypowała swojego przedstawiciela do szybkiego konkursu głośnego czytania. Trzeba przyznać, że niektórym wychodziło to bardzo ładnie pomimo wielkiego stresu ( wcale nie tak łatwo jest czytać  na głos, tylu zgromadzonym koleżankom i kolegom). Wyniki konkursu wkrótce.

Czytajcie! Nie tylko w dniu Głośnego Czytania,
czytajcie każdego dnia, kiedy tylko macie na to ochotę!

„Czytanie to marzyć z otwartymi oczami”

„Kto nie czyta, przeżyje tylko swoje życie,
                                czytający przeżyje ich tysiące.”

Klasy młodsze również brały udział w obchodach Dnia Głośnego Czytania. 28 września ( czwartek) odwiedziły ich starsze koleżanki z klas VII i VIII: Urszula Jakielaszek, Nikola Grzywniak, Natalia Lis. Razem z panią Marzeną Jędrzejewską odwiedzały tego dnia wszystkie klasy aby poczytać im na głos ciekawe książki.  Klasy II i III mogły poznać legendę o cudownym źródle na górze Ślęży, a kl. I wysłuchały tekstu książeczki "O Biedronce, która szukała przyjaciela". Wszystkim bardzo podobał się ten sposób przekonywania do czytania a starsi koledzy otrzymali brawa oraz prezenty od klasy II b.
Pani Marzena  powiedziała nam, że  może w najbliższym czasie to młodsi koledzy pojadą do klas starszych aby im poczytać, taka zamiana byłaby bardzo ciekawa, co Wy na to?

Data dodania: 2023-10-02 10:08:29
Data edycji: 2023-10-04 23:23:51