21 marca Dzień Poezji

21 marca przypada  Światowy Dzień Poezji.  Jednocześnie jest to pierwszy dzień wiosny organizowany przez Samorząd Uczniowski, dlatego  biblioteka szkolna zaprosiła uczniów na "Spotkanie z poezją" następnego dnia - 22 marca, w piątek. Klasy VI a i b, VII oraz VIII wraz z wychowawcami, na lekcji wychowawczej, mogli posłuchać wybranych utworów poetyckich w wykonaniu p. dyrektor Katarzyny Olędzkiej i p. Marzeny Jędrzejewskiej. Uczniowie spontanicznie również zechcieli wystąpić przed swoimi kolegami i zaprezentowali wiersze m.in. treny.
Spotkanie ośmieliło również jedną z uczennic, która przedstawiła swój własny wiersz ( możecie przeczytać go poniżej, zamieszczony za zgodą autorki). Gratulujemy odwagi!
Spotkanie miało przybliŻyć utwory poetyckie oraz zachęcić do częstszego sięgania po poezję.

Komuś na mnie zależy.

Komuś, komu kiedyś nie zależało.

Może to złudne myślenie.

Może wszystko się dzieje w mojej głowie.

Ale ja go kocham.

Kocham tego kogoś

I nigdy na żadnym kimś mi tak nie zależało jak na kimś.

Widzę w sposób jak ktoś na mnie patrzy.

Te zatroskane oczy.

Ta postura.

Te zaniepokojenia moimi zmartwieniami.

Ktoś mnie kocha, ale tego nie wyznaje.

Widzę wszystko co ktoś o mnie myśli.

Bo myślę tak samo jak ktoś, komu zawsze oddawałam serce.

/ Malwina Gracz / 2023 r.

Niełatwo odpowiedzieć na pytanie  -  Co to jest "poezja"?

Nawet uczeni zajmujący się literaturą, też mają z tym problem.

Najlepiej chyba powiedzieć, że poezja to taki sposób mówienia lub pisania, który różni się zasadniczo od mowy potocznej. Różnice mogą polegać na użyciu wiersza, wyraźnego rytmu, rymu, metafor, porównań, powtórzeń, niezwykłych epitetów, gry słów, neologizmów i wielu innych zabiegów mających zwrócić uwagę słuchającego lub czytelnika.

Pamiętać warto, że poezja to nie to samo co wiersz! Wierszem można napisać książkę kucharską, ale niekoniecznie będzie to poezja.

Data dodania: 2024-03-25 10:02:06
Data edycji: 2024-03-26 21:38:40