Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja Dostępności
Deklaracja Dostępności
Reset
Reset

14.02.2022 - DZIEŃ PATRONA NASZEJ SZKOŁY

14.02.2022 - DZIEŃ PATRONA NASZEJ SZKOŁY
14.02.2022 roku przypada  80. rocznica powołania Armii Krajowej - największej podziemnej organizacji militarnej na świecie. W szczytowym momencie liczyła ona nawet 400 tys. żołnierzy. Żołnierze Armii Krajowej walczyli o niepodległą Polskę  z dwoma okupantami; niemieckim i sowieckim. Pierwszym Dowódcą AK został gen. Stefan Rowecki.  Armia Krajowa była fenomenem na skalę światową. Z jednej strony ze względu na liczebność jaką osiągnęła, a z drugiej na doskonale zorganizowane struktury oraz bardzo dużą różnorodność działań.

Od czerwca 1943 r. (po aresztowaniu Roweckiego) komendantem głównym AK był gen. T. Komorowski "Bór", a po upadku powstania warszawskiego, gen. L. Okulicki "Niedźwiadek".

Najważniejszym zadaniem AK była odbudowa państwa polskiego przez bieżącą walkę zbrojną i tworzenie w tym celu struktur wojskowo-organizacyjnych oraz przygotowanie ogólnonarodowego powstania. W ramach konspiracyjnej walki bieżącej AK prowadziła działalność informacyjną i propagandową, mobilizującą do oporu przeciw okupantowi, wywiad wojskowy na rzecz aliantów, sabotaż gospodarczy, dywersję zbrojną, walkę partyzancką i inne. Największą operacją zbrojną przeprowadzoną przez AK było powstanie warszawskie, poprzedzone akcją "Burza". W walce o wolność AK poniosła ogromne straty- do końca 1944 r. zginęło około 100 tys. żołnierzy. 19 stycznia 1945 r. rozkazem ostatniego komendanta gen. L. Okulickiego Armia Krajowa została rozwiązana. Konspiracyjną działalność niepodległościową kontynuowały organizacja NIE (Niepodległość), Delegatura Sił Zbrojnych na Kraj, Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość i inne. Po II wojnie światowej dalsza walka była skierowana przeciw tworzącemu się aparatowi komunistycznemu. Propaganda stalinowska określiła działaczy nowej konspiracji mianem żołnierzy wyklętych. Wielu żołnierzy podziemia po wojnie spotkały liczne represje - prześladowania, tortury i morderstwa w katowniach NKWD i UB.

 
https://youtu.be/biA_0XvHTKA
 
Data dodania: 2022-02-13 19:59:52
Data edycji: 2022-02-13 20:36:07
Ilość wyświetleń: 1123

Tylko orły szybują nad graniami i nie lękają się przepaści, wichrów i burz. Musicie mieć w sobie coś z orłów! – serce orle i wzrok orli ku przyszłości. Musicie ducha hartować i wznosić, aby móc jak orły przelatywać nad graniami w przyszłość naszej Ojczyzny.

Kardynał Stefan Wyszyński
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej